Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde bulunan site, yalnız peşi sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına katılmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir terakki göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en aldatıcı yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste konut sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar kucakin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete konut sahipliği fail bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile de epey popüler. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden aldatıcı 13 yeri sizin kucakin listeledik. Eğer siz de yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk taraf Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede taraf düz surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin bile çok şatır evetğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten istek alanlar kucakin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve defa kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda taraf düz doğal gaz yağı deposundan binlerce senedir çıkan alevler turfa Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kırıcır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan başlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi tabaka dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 tabaka altından alevler saçtıynet devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi tabaka dibinden fışuç alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek kucakin Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde taraf hileır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında taraf hileır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Turfa zamanlarda külliyen ülke özümlemeı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar değustalıktirilmiştir. Turfa zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının taraf aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin şimal cenahında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli taraf hileır. Bu demirin ustalıklevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki ruz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı aksamında taraf hileıyor. Aya Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı kuruluşnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ait sıfır uslu yapıt olmasının katı dizi Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan ender kuruluşlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir umum halinde koruma altına alınmıştır.

Antalya vip transfer

Gazipaşa Transfer

admin Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir